Wulkanizacja to proces podgrzewania kauczuku naturalnego do temperatury 140°C – 160°C i stosowania nacisku, zwykle w postaci rolek, przez około 10 minut w celu jego wulkanizacji. Pierwszy etap procesu wulkanizacji nazywany jest utwardzaniem. Drugi etap nazywany jest sieciowaniem lub tworzeniem sieci.
Podczas utwardzania, elastomery o małej masie cząsteczkowej są przekształcane w polimery o dużej masie cząsteczkowej przez wiązania disiarczkowe tworzone między mostkami siarkowymi. Podczas sieciowania wszelkie pozostałe w łańcuchach polimerowych wiązania podwójne są przekształcane w nowe wiązania kowalencyjne za pomocą grup nadtlenkowych, które łączą ze sobą sąsiednie łańcuchy polimerowe, tworząc trójwymiarową strukturę sieci.
Dodawanie siarki do gumy jest znane od 1839 r. i zostało opatentowane przez Charlesa Goodyeara w 1844 r. Wulkanizacja została odkryta niezależnie przez Charlesa Goodyeara i Thomasa Hancocka w 1839 r. Dopiero w 1910 r. E.L. Firestone opracował komercyjny proces sieciowania gumy za pomocą nadtlenków. Gumę wulkanizowaną stosuje się do produkcji opon, podeszew obuwia, pasów i węży, taśm transportowych, rur, tłumików drgań (mocowań antywibracyjnych), uszczelek i wielu innych zastosowań, w których wymagana jest wysoka odporność na ścieranie lub pękanie naprężeniowe.
Wulkanizacja opon jest zazwyczaj wykonywana w specjalistycznym zakładzie lub sklepie. Sprzęt do wulkanizacji opon może być drogi, dlatego wiele firm decyduje się na zlecenie tego procesu na zewnątrz. Wulkanizatorzy opon muszą mieć duże doświadczenie ze swoimi maszynami i wiedzieć, jak stworzyć skuteczne połączenie między gumą a sadzą za pomocą ciepła, ciśnienia i specjalnych środków chemicznych. Jeśli interesuje Cię wulkanizacja Poznań jest miastem, w którym możesz zamówić taką usługę.