Czym jest upcykling?

O recyklingu słyszał już chyba każdy z nas, tym bardziej, że proces ten jest obecnie coraz częściej stosowany. Ma on na celu przetworzenie odpadów w nowe i użyteczne przedmioty. Jego formą pokrewną jest upcykling, który co ciekawe, staje się równie popularny. Wciąż jest jednak na tyle mało znany, że na ogół dokładną wiedzę o nim posiadają jedynie specjaliści. Proces ten jest niezwykle wartościowy w kwestii ochrony środowiska, dlatego warto dowiedzieć się, co się za nim kryje.

Na czym polega ta metoda?

Jest to inna forma przetwarzania odpadów wtórnych, lecz w jego wyniku powstają produkty o zdecydowanie wyższej wartości, niż resztki, które zostały do tego użyte. Stąd zresztą nazwa upcykling, która odnosi się do czegoś, co podnosi poziom jakościowy. Przykładem jego efektów może być zrobienie modnych mebli z palet, które stanowią ciekawe wyposażenie chociażby w ogrodzie.

Upcykling daje materiałom nowe życie, często zmieniając ich funkcje. Możliwości są naprawdę szerokie, a głównym narzędziem do pracy jest tutaj wyobraźnia. Warto zaznaczyć, że zazwyczaj nie wymaga on pracy z ciężkim sprzętem, czy też angażowania zewnętrznych środków, ale opiera się głównie na technikach manualnych, co w dodatkowym stopniu przyczynia się do ochrony natury. Fakt ten sprawia również, że przy takich czynnościach dobrze sprawdzą się osoby ze zmysłem konstruktorskim. Co więcej, będą to również osoby o zdolnościach artystycznych, bowiem z upcyklingu często korzystają projektanci i architekci, którzy chcą urozmaicić swoje koncepcje, a także wnieść swój wkład w przeciwdziałanie zanieczyszczeniu planety.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *