Co zrobić w przypadku awarii wypożyczonego pojazdu?

Wynajmując samochód osobowy lub busa może się nam zdarzyć awaria lub stłuczka. Jest to sytuacja bardzo stresująca, zwłaszcza wtedy gdy do zdarzenia doszło z naszej winy. Co wtedy powinniśmy zrobić, czy powiadamiać o tym fakcie firmę wynajmującą, czy wzywać na miejsce radiowóz policji? Te wątpliwości postaramy się rozwiać w dzisiejszym wpisie.

Powiadamiamy firmę

Pierwszą rzeczą, jaką zawsze należy zrobić, jest zatelefonować do wynajmującego – czyli firmy użyczającej nam swojego pojazdu. To jej pracownik zdecyduje co dalej powinniśmy zrobić. Jeżeli jest to niegroźna awaria, być może będziemy mogli kontynuować podróż. Jednak nigdy nie róbmy tego na własną rękę. Niezależnie czy jest to wynajem auta osobowego, busa czy leasing samochodów ciężarowych, musimy zawsze skonsultować się z uprawnionym pracownikiem, co do dalszego postępowania. Czasami bowiem firma może zadecydować, że po uszkodzone auto wyśle lawetę, by nie ryzykować negatywnych konsekwencji dalszej jazdy.

Co w razie stłuczki?

Gdy dojdzie do kolizji z naszej winy, również mamy obowiązek powiadomić o tym niezwłocznie firmę wynajmującą nam pojazd. Czasami, gdy doszło tylko do niewielkiego zarysowania, będziemy mogli jechać dalej. Poszkodowanemu kierowcy napiszemy oświadczenie, na podstawie którego będzie mógł ubiegać się o odszkodowanie z polisy OC. Jeżeli natomiast winna zdarzeniu jest osoba trzecia, mamy obowiązek wezwać policję na miejsce zdarzenia. Funkcjonariusze wypiszą protokół, który musimy dostarczyć do wynajmującego, wraz ze zwracanym pojazdem. Powyższy problem nie pojawia się, gdy wybieramy wynajem busów z kierowcą. Wtedy to on o wszystko się zatroszczy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *