Tynkowanie – czym jest i jakie można wyróżnić rodzaje

Tynki pełnią niezwykle ważną rolę w pomieszczeniach. Pełnią one szereg funkcji, m.in. zapewniają ochronę przed pożarem oraz wilgocią, pozwalają także na przygotowanie ściany do dalszych prac, takich jak malowanie lub tapetowanie. Na czym dokładnie polega tynkowanie? Jakie rodzaje tynków można wyróżnić? Tego dowiesz się z naszego poniższego artykułu.

Tynkowanie – co należy o nim wiedzieć?

Tynkowanie to jeden z najważniejszych etapów remontu, od którego zazwyczaj zaczynamy całą pracę. Polega ono przede wszystkim na niwelowaniu dziur lub nierówności znajdujących się na ścianie. W tym celu nakładana jest warstwa wykonana z zaprawy lub gipsu, która ma pokryć całą powierzchnię ścian, sufitów oraz pozostałych elementów. Prace te mogą odbywać się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Można podjąć się ich samodzielnie lub też skorzystać z usług firmy, której główną domeną są tynki Poznań to jedno z miejsc, gdzie można z powodzeniem znaleźć takie punkty na rynku.

Możemy wyróżnić kilka rodzajów tynków. Jednym z nich są tynki gipsowe, które są dość powszechnie stosowane. Gips jest spoiwem, które najszybciej się wiąże, z tego powodu pracę należy wykonać w jednym ciągu roboczym. Musi on jednak być rozprowadzony równomiernie, gdyż w przeciwnych wypadku konieczne może być jego zestrugiwanie. Kolejny rodzajem są tynki cementowo- wapienne, które cieszą się rosnącą popularnością. Mogą występować także w wersji wapienno-cementowej – w zależności od tego, które spoiwo przeważa. Możemy także zdecydować się na tynki wapienne, których głównym składnikiem jest wapno hydratyzowane. Dzięki temu, że są odporne na kurczenie w trakcie schnięcia, ryzyko popękania jest niewielkie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

20 − 8 =