Produkcja win to stara gałąź przemysłu trunkowego. Historia wytwarzania tego napoju zdążyła przez wieki rozprzestrzenić się po całym świecie. Różne gatunki win można spotkać w całej Europie, jednak na tle masy krajów zajmujących się ich produkcją wybijają się głównie dwa, o długiej skomplikowanej historii.
Pierwszym skojarzeniem z przemysłem winiarskim powinien być naturalnie Półwysep Apeniński. Mówiąc o winach włoskich, porusza się bardzo rozległy temat. Cywilizacja rzymska i odpowiedni klimat sprawiły, że winorośl jest tam uprawiana od tysięcy lat, a jej najbardziej rozpowszechnione gatunki w przypadku win czerwonych to sangiovese, montepulciano, corvina i barbera. Natomiast wina białe korzystają z właściwości winorośli trebbaino i moscato. Na winnice we Włoszech możemy się natknąć w całym kraju, ale na miano najsłynniejszych regionów zasłużyły sobie Piemont, Toskania i Sycylia. W tym kraju ma miejsce ¼ światowej produkcji tego trunku.
Historia przemysłu winiarskiego we Włoszech sprawia, że to dobre miejsce, jeśli chcemy dowiedzieć się czegoś o różnych technikach wytwarzania tego napoju alkoholowego, lub poczuć klimat prawdziwej, starej winnicy. Z pewnością Półwysep Apeniński jest obowiązkowym miejscem odwiedzin dla sympatyków win.
Drugie na liście najsłynniejszych europejskich wytrawnych trunków są z pewnością wina hiszpańskie. Tamtejszy przemysł produkuje nowoczesne wina, od owocowych po gronowe. Bardzo ceniony jest region Panedes. Z pewnością warto też odwiedzić Galicię(tu głównie wina białe), La Rioja, Nawarrę czy Kastylia-Leon(wina czerwone). Z pewnością warto spróbować hiszpańskiego wina białego, koniecznie z podregionów Rias Baixas, albo Roberio w Galicji.