Przewodowa i bezprzewodowa komunikacja w elektronice
Technika i auto-moto
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Przewodowa i bezprzewodowa komunikacja w elektronice

W zależności od rodzaju elementu oraz jego wykorzystania najczęściej stosuje się dwa rodzaje komunikacji. Pierwszym z nich jest tradycyjna komunikacja przewodowa, która charakteryzuje się stabilnym połączeniem i koniecznością zastosowania kabli. Równie popularne jest bezprzewodowe przesyłanie danych, które sprawdza się zarówno w prostych układach, jak i bardziej rozbudowanych systemach. Co warto wiedzieć o obu metodach?

Nowoczesne moduły Bluetooth

Początkowo technologia przesyłania danych poprzez Bluetooth nie cieszyła się dużą popularnością. Wynikało to m.in. z dużego poboru prądu oraz niskich prędkości. Sytuacja uległa zmianie, gdy na rynku urządzeń konsumenckich zagościł Bluetooth nowej generacji zdecydowanie wydajniejszy od swojego poprzednika. Obecnie moduły umożliwiające szybkie transmitowanie nawet dużej ilości danych można spotkać nie tylko w smartfonach, ale również w laptopach, aparatach, inteligentnych zegarkach, tabletach, kamerach, glukometrach oraz wielu innych urządzeniach. Moduły Bluetooth są bardzo popularne w elektronice. Dzięki nim można połączyć nowo zaprojektowane urządzenie ze swoim komputerem lub smartfonem, co zapewnia wszechstronniejsze zastosowanie i umożliwia dalszy rozwój projektu.

W profesjonalnych sklepach dla elektroników i robotyków można znaleźć szeroki wybór modułów charakteryzujących się kompaktowymi rozmiarami ułatwiającymi montaż. Ponadto, dostępne są w nich nakładki przeznaczone do konkretnych minikomputerów takich jak Raspberry Pi i Arduino. Największą popularnością cieszą się wspomniane wcześniej moduły low energy wyposażone w różne interfejsy komunikacyjne. W zależności od potrzeb można wybrać modele, które wlutowuje się w płytkę drukowaną lub bezpośrednio podłącza do minikomputera.

Przewody microUSB

Standard USB i jego odmiany są niezwykle popularne w elektronice użytkowej od wielu lat. W dobie postępującej miniaturyzacji przewodów standard microUSB wypiera z rynku starsze rozwiązania. Oprócz funkcji ładowania baterii oferuje także możliwość szybkiej transmisji danych. Jest to możliwe dzięki czterem żyłom, które znajdują się w środku przewodu. Gniazdo microUSB można znaleźć także w różnych wersjach minikomputerów Rasberry PI oraz Arduino. W sklepach dla elektroników i robotyków dostępne są przewody o różnej długości, dzięki czemu wybór konkretnego modelu dopasowanego do potrzeb użytkownika nie stanowi problemu.

Na rynku dostępne są także przewody płaskie oraz modele z kilkoma złączami wyjściowymi. Osobom, które potrzebują przewodów microUSB o różnej długości, szczególnie polecane są egzemplarze charakteryzujące się spiralną konstrukcją, która zmienia swoją długość w zależności od potrzeb. W przypadku intensywnej eksploatacji kabla najlepszym wyborem będzie przewód w oplocie cechujący się podwyższoną odpornością na uszkodzenia mechaniczne, w tym przetarcia, które mogą doprowadzić do uszkodzenia żyły. Ciekawą propozycją są również przewody microUSB z włącznikiem i wyłącznikiem, które ograniczają konieczność wyciągania wtyczek z gniazda do minimum.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak w praktyce wygląda czarter jachtów?
Jak w praktyce wygląda czarter jachtów?
Jednym ze sprawdzonych sposobów na spędzenie niezapomnianych wakacji jest czarter jachtu, a następnie odbycie na nim długiego rejsu po jeziorach […]
Jakie umiejętności powinny posiadać zawodowe kosmetyczki?
Jakie umiejętności powinny posiadać zawodowe kosmetyczki?
Każda kobieta, pragnąca wyglądać elegancko, nowocześnie i wytwornie z pewnością będzie chciała skorzystać z usług profesjonalnej kosmetyczki. Poddając się określonym […]
Ferie za granicą – jakie kierunki są warte namysłu?
Ferie za granicą – jakie kierunki są warte namysłu?
Ferie zimowe to doskonała okazja na zagraniczny wyjazd. Możliwości jest mnóstwo, od opcji luksusowych po te niskobudżetowe. Mamy duże pole […]
Ostatnie wpisy