Przewodowa i bezprzewodowa komunikacja w elektronice
Technika i auto-moto
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Przewodowa i bezprzewodowa komunikacja w elektronice

W zależności od rodzaju elementu oraz jego wykorzystania najczęściej stosuje się dwa rodzaje komunikacji. Pierwszym z nich jest tradycyjna komunikacja przewodowa, która charakteryzuje się stabilnym połączeniem i koniecznością zastosowania kabli. Równie popularne jest bezprzewodowe przesyłanie danych, które sprawdza się zarówno w prostych układach, jak i bardziej rozbudowanych systemach. Co warto wiedzieć o obu metodach?

Nowoczesne moduły Bluetooth

Początkowo technologia przesyłania danych poprzez Bluetooth nie cieszyła się dużą popularnością. Wynikało to m.in. z dużego poboru prądu oraz niskich prędkości. Sytuacja uległa zmianie, gdy na rynku urządzeń konsumenckich zagościł Bluetooth nowej generacji zdecydowanie wydajniejszy od swojego poprzednika. Obecnie moduły umożliwiające szybkie transmitowanie nawet dużej ilości danych można spotkać nie tylko w smartfonach, ale również w laptopach, aparatach, inteligentnych zegarkach, tabletach, kamerach, glukometrach oraz wielu innych urządzeniach. Moduły Bluetooth są bardzo popularne w elektronice. Dzięki nim można połączyć nowo zaprojektowane urządzenie ze swoim komputerem lub smartfonem, co zapewnia wszechstronniejsze zastosowanie i umożliwia dalszy rozwój projektu.

W profesjonalnych sklepach dla elektroników i robotyków można znaleźć szeroki wybór modułów charakteryzujących się kompaktowymi rozmiarami ułatwiającymi montaż. Ponadto, dostępne są w nich nakładki przeznaczone do konkretnych minikomputerów takich jak Raspberry Pi i Arduino. Największą popularnością cieszą się wspomniane wcześniej moduły low energy wyposażone w różne interfejsy komunikacyjne. W zależności od potrzeb można wybrać modele, które wlutowuje się w płytkę drukowaną lub bezpośrednio podłącza do minikomputera.

Przewody microUSB

Standard USB i jego odmiany są niezwykle popularne w elektronice użytkowej od wielu lat. W dobie postępującej miniaturyzacji przewodów standard microUSB wypiera z rynku starsze rozwiązania. Oprócz funkcji ładowania baterii oferuje także możliwość szybkiej transmisji danych. Jest to możliwe dzięki czterem żyłom, które znajdują się w środku przewodu. Gniazdo microUSB można znaleźć także w różnych wersjach minikomputerów Rasberry PI oraz Arduino. W sklepach dla elektroników i robotyków dostępne są przewody o różnej długości, dzięki czemu wybór konkretnego modelu dopasowanego do potrzeb użytkownika nie stanowi problemu.

Na rynku dostępne są także przewody płaskie oraz modele z kilkoma złączami wyjściowymi. Osobom, które potrzebują przewodów microUSB o różnej długości, szczególnie polecane są egzemplarze charakteryzujące się spiralną konstrukcją, która zmienia swoją długość w zależności od potrzeb. W przypadku intensywnej eksploatacji kabla najlepszym wyborem będzie przewód w oplocie cechujący się podwyższoną odpornością na uszkodzenia mechaniczne, w tym przetarcia, które mogą doprowadzić do uszkodzenia żyły. Ciekawą propozycją są również przewody microUSB z włącznikiem i wyłącznikiem, które ograniczają konieczność wyciągania wtyczek z gniazda do minimum.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakimi sprawami zajmuje się notariusz ?
Jakimi sprawami zajmuje się notariusz ?
Notariusz działając zgodnie z przepisami prawa zajmuje się : sporządzaniem aktów notarialnych (zobacz: notariusz Szczecin), sporządzaniem poświadczeń, doręczaniem dokumentów, spisywaniem […]
Czym można udekorować ręcznie robione dekoracje?
Czym można udekorować ręcznie robione dekoracje?
Każdy z nas w jakimś stopniu jest artystą. Lubimy coś tworzyć, ponieważ to zajmuje nasz umysł i dostarcza nam mnóstwa […]
Gra na komputerze – jakie wyposażenie zapewni odpowiedni komfort podczas rozgrywki?
Gra na komputerze – jakie wyposażenie zapewni odpowiedni komfort podczas rozgrywki?
W gry najlepiej grać w wygodnych warunkach. Nie chcesz, aby podczas grania było Ci ciasno i niewygodnie, dlatego poniżej znajdziesz […]
Ostatnie wpisy