Często zdarza się tak, że osoba prywatna lub firma posiada zaległy dług wobec banku, podmiotu udzielającego pożyczek albo dowolnego wierzyciela. W takiej sytuacji unikanie spłaty zobowiązań wiąże się zazwyczaj z przykrymi konsekwencjami. Jedną z najbardziej dotkliwych jest tzw. licytacja nieruchomości (ewentualnie innego składnika majątku). Przeprowadza ją zawsze komornik sądowy.
Licytacja nieruchomości to jeden z podstawowych sposobów na spieniężenie majątku dłużnika w procesie egzekucyjnym. Bieżące informacje na temat licytacji można znaleźć przede wszystkim w urzędach gmin, sądach oraz na stronach internetowych i w biurach poszczególnych komorników. Cały proces rozpoczyna się zawsze w momencie dokonania obwieszczenia zapowiadającego dany przetarg.
W ustalonym dniu komornik określa konkretną cenę wywoławczą nieruchomości, a osoby chętne licytują, proponując wyższe kwoty. Wygrywa ta, która zaoferuje największą sumę pieniędzy. Warunkiem przystąpienia do omawianej procedury jest złożenie stosownej rękojmi, wynoszącej jedną dziesiątą całej sumy oszacowania. Na http://www.komornikgladzik.pl można znaleźć wiele informacji w tym zakresie.