Oświetlenie w zakładach przemysłowych i produkcyjnych odgrywa kluczową rolę. Zastosowane tam źródła światła muszą przede wszystkim zapewniać pracownikom optymalny komfort widzenia, ponieważ ułatwia im to wykonywanie obowiązków i podnosi ogólny poziom bezpieczeństwa. A to z kolei prowadzi do zwiększenia wydajności pracy oraz zysków firmy. Podstawą są oczywiście nowoczesne lampy wiszące led, emitujące jasne światło o białym lub niebieskim zabarwieniu.
Projektując oświetlenie w zakładzie przemysłowym, należy koniecznie zadbać o kilka istotnych parametrów. Chodzi zwłaszcza o optymalny poziom natężenia światła w całej hali i na poszczególnych stanowiskach, jego równomierność, właściwy rozkład iluminacji, a także odpowiedni współczynnik oddawania barw. Głównym źródłem powinny być w tym przypadku lampy sufitowe okrągłe albo w postaci specjalnych belek – najlepiej z żarówkami LED-owymi o temperaturze barwowej między 3300 K a 6500 K. Ciekawym rozwiązaniem są również lampy typu high-bay, które doskonale rozpraszają światło po okręgu.
Jeśli natomiast pomieszczenie jest wyjątkowo wysokie, wówczas warto postawić na źródła wysokoprężne, do których zaliczamy głównie lampy metalohalogenkowe (Ra = 65-85). Dodatkowo w wielu miejscach sprawdzą się hermetyczne lub kompaktowe oprawy liniowe ze świetlówkami LED, montowane na ścianach i przy stanowiskach pracy. W żadnej fabryce nie może też zabraknąć odpowiedniego oświetlenia wchodzącego w skład systemu bezpieczeństwa. Do tej kategorii zaliczamy przede wszystkim specjalne świetlówki ewakuacyjne.