Gaśnica to najpopularniejsze urządzenie stosowane do gaszenia pożaru. Zarządcy i właściciele budynków użytkowo-mieszkalnych są zobligowani do umieszczenia w obrębie obiektu odpowiednich sprzętów przeciwpożarowych oraz instrukcji ich użytkowania. Nie każdy jednak wie, że istnieje kilka rodzajów gaśnic, różniących się przede wszystkim docelowym przeznaczeniem. Podręczny sprzęt gaśniczy powinien znajdować się także w każdym gospodarstwie domowym.
Gaśnice służą przede wszystkim do gaszenia pożarów w fazie początkowej, czyli przed rozprzestrzenieniem się ognia. Ich zaletą jest przede wszystkim nieskomplikowana i niezawodna budowa oraz łatwe użytkowanie, umożliwiające zastosowanie sprzętu przez każdą osobę, która zauważy pożar. Dostępne na rynku sprzęty różnią się wielkością, budową, funkcjonalnością i docelowym przeznaczeniem, dlatego też – wybierając gaśnicę – w pierwszej kolejności należy określić, co potencjalnie będzie z jej użyciem gaszone. Należy pamiętać, że nieodpowiednio dobrana gaśnica może przyczynić się do zwiększenia pożaru, przynosząc efekty odwrotne do pożądanych.
Istnieje kilka podstawowych rodzajów gaśnic:
– proszkowe;
– pianowo-płynowe;
– śniegowe;
– domowe;
– mgłowe.
Szczególne znaczenie mają urządzenia znajdujące się w ostatniej grupie, w których środkiem gaśniczym jest woda zdemineralizowana, tworząca ekologiczną mgłę wodną. Gaśnica mgłowa sprawdza się przede wszystkim w obiektach użyteczności publicznej, czyli w biurach, archiwach, szkołach, przychodniach, kancelariach prawnych oraz pomieszczeniach gastronomicznych. Narzędzie to warto posiadać także w domowej kuchni. Główną zaletą wspomnianych rozwiązań jest szybkie, skuteczne i bezszkodowe gaszenie – w przeciwieństwie do innych typów gaśnic, np. proszkowych, podczas stosowania urządzeń mgłowych gaszony obiekt ani jego okolica nie ulegają uszkodzeniu z powodu środka gaśniczego. Co więcej, gaśnice mgłowe można stosować także do gaszenia ludzi.
Bezpieczeństwo przeciwpożarowe to priorytet zarówno w obiektach użyteczności publicznej, jak i domach prywatnych. Istotną kwestią są w tym przypadku systemy zabezpieczeń przeciwpożarowych, których celem jest wykrywanie i sygnalizowanie wystąpienia zagrożeń pożarowych. Działanie tych urządzeń polega przede wszystkim na tym, że po otrzymaniu sygnału centrala uruchamia sygnalizatory akustyczne bądź akustyczno-optyczne, przesyłając jednocześnie informację do stacji monitorującej lub odpowiednich służb, np. straży pożarnej. System przeciwpożarowy steruje ponadto układami automatyki przewietrzania, sprowadza windy na najniższe kondygnacje, a także wyłącza zasilanie układów wentylacyjno-klimatyzacyjnych.