Obróbka metali to wymagające zadanie, które pociąga za sobą konieczność wykorzystania urządzeń dopasowanych do parametrów samego metalu. Często też wymaga usuwania z powierzchni metalu różnych pozostałości, takich jak rdza czy farba. W przeciwieństwie do innych metod obróbka za pomocą cięcia plazmowego odznacza się wyjątkową prostotą.
Bardzo ważną cechą cięcia plazmowego jest możliwość używania go praktycznie do każdego rodzaju metalu. Sprawdza się między innymi w przypadku stali nierdzewnej i stali czarnej, a także różnorodnych innych blach i metali przewodzących. Dzięki tej uniwersalności pozwala na łatwe przygotowanie różnorodnych materiałów, co może być bardzo korzystne i wygodne w przemyśle.
Tak jak wspomnieliśmy we wstępie, wiele metod obróbki metali wymaga wstępnego oczyszczania. W przypadku cięcia plazmą nie jest to konieczne. Metoda ta nie wymaga praktycznie żadnych przygotowań i radzi sobie z materiałami pokrytymi rdzą, farbą albo z innymi problematycznymi powierzchniami.
Cięcie CNC wykorzystywane jest do uzyskiwania bardzo precyzyjnych elementów, dobrze odwzorowujących zadane parametry i modele, wygenerowane w sposób komputerowy. Dodatkowo cięcie plazmą odznacza się bardzo wysoką precyzją wykonywania wszystkich linii za sprawą wąskiej wiązki, która służy do obrabiania materiału. W ten sposób uzyskiwane kształty i rozmiary są dokładnie takie, jak oczekiwaliśmy.