Artroskopia stawu skokowego – zabieg, rehabilitacja
Zdrowie i dieta
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artroskopia stawu skokowego – zabieg, rehabilitacja

Artroskopia stawu skokowego – zabieg, rehabilitacja

Staw skokowy to miejsce najczęściej narażone na kontuzje nie tylko u sportowców, ale również u osób dużo spacerujących czy aktywnych fizycznie dzieci. Postęp medycyny i technologii pozwala jednak wykonać zabieg artroskopii stawu skokowego, który cechuje się minimalną inwazyjnością. Sprawdźmy jak przebiega operacja, jak się do niej przygotować oraz jak zadbać o siebie po zabiegu.

Artroskopia stawu skokowego co to jest za zabieg i w jakim celu się go wykonuje?

Artroskopia to mało inwazyjna technika operacyjna pozwalająca na obserwację i leczenie stawu skokowego z podglądem na monitorze. Wykonując małe nacięcia wprowadzany jest do stawu wziernik a następnie przeprowadzana jest procedura lecznicza lub obserwacyjna. Rezygnacja z dużej kilkucentymetrowej rany na rzecz maksymalnie kilku nacięć po około 5 cm gwarantuje szybszy powrót do sprawności i znacznie przyspiesza okres rekonwalescencji.

Wskazania do wykonania artroskopii stawu skokowego ograniczają się do kilku sytuacji. Artroskopia diagnostyczna przeprowadzana jest u pacjentów w celu postawienia właściwej diagnozy, zaś artroskopia operacyjna w celu usunięcia ciał wolnych, leczenie niestabilności stawu skokowego oraz wycięcia różnego rodzaju zmian zwyrodnieniowych. Artroskopia stawu skokowego to zabieg wymagający zastosowania znieczulenia dokręgowego lub ogólnego. O rodzaju znieczulenia decyduje anestezjolog, jednakże najczęściej stosowane jest znieczulenie ogólne dożylne z uwagi na mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań i uczucia dyskomfortu po operacji. Ta mało inwazyjna metoda wymaga także zamknięcia dopływu krwi do kończyn poprzez założenie opaski uciskowej. Następnie przez wspomniane nacięcia przeprowadzane są kolejne czynności, których przebieg personel śledzi na monitorze.

Jak przygotować się do operacji artroskopii stawu skokowego?

W zależności od celu wykonania zabiegu wymagane są konsultacje lekarskie, wykonanie diagnostycznego USG stawu, MRI lub RTG stawu. Kwalifikacja do zabiegu bazowa będzie na ostatecznym efekcie, czyli np. usunięciu wolnych ciał wewnątrzstawowych, wycięciu osteofitów czy patologicznie przerośniętej błony maziowej oraz stanie zdrowia pacjenta. Odpowiedniego przygotowania do operacji z pewnością wymagać będą osoby chorujące na zaburzenia rytmu serca, alergie, cukrzycę czy nadciśnienie tętnicze. Warto poinformować lekarza prowadzącego o przyjmowanych na stałe lekach. Bardzo ważne jest również wyleczenie wszystkich zębów, gdyż pacjent nie powinien borykać się z próchnicą zębów.

Na około 2 tygodnie przed zabiegiem artroskopii stawu skokowego należy wykonać podstawowe badania morfologia, grupa krwi, EKG, poziom cukru, elektrolity, próby wątrobowe, układ krzepnięcia, analiza moczu. Bezwzględnie należy zaszczepić się przeciwko p-WZW B. Krew do badań będzie także pobrana bezpośrednio przed zabiegiem i podaniem znieczulenia. Pacjent zostanie również poinstruowany o konieczności spożycia posiłku najpóźniej sześć godzin przed operacją oraz wykonania porannej toalety.

Pobyt w szpitalu i rehabilitacja

Pacjent, któremu wykonano zabieg najczęściej opuszcza teren szpitala na drugi dzień po ocenie stanu zdrowia przez ortopedę. Wraz z wypisem wręczana jest recepta na leki oraz wskazania rehabilitacyjne. W okresie rekonwalescencji w przeciągu kilku pierwszych dni pacjent otrzymuje leki przeciwzakrzepowe oraz przeciwbólowe. Podstawowe czynności takie jak siadanie, powolne chodzenie o kulach czy wstawanie są w zasięgu pacjenta już od pierwszej doby. W powrocie do poprzedniej sprawności niezbędna będzie rehabilitacja stopy dedykowana pacjentom po artroskopii stawu skokowego

Wśród najczęstszych zaleceń znajdzie się terapia manualna pomagająca zachować stawy w dobrej kondycji. Dodatkowo rehabilitant zaleci ćwiczenia na podłożu stałym lub niestabilnym typu materac czy trampolina. Wykroki, skłony, półprzysiady, stanie na jednej nodze czy przeskoki jednonóż to tylko kilka ćwiczeń, które może zapisać specjalista. Wybierając klinikę, która pozwoli Ci szybko wrócić do sprawności, postaw na CM Medicum. Specjaliści z dziedziny fizjoterapii dysponując ogromną wiedzą i doświadczeniem zagwarantują Ci pomoc na każdym etapie leczenia dostosowując jego przebieg do osiąganych efektów i aktualnego stanu zdrowia. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Elektronika usprawniająca pracę w magazynie
Elektronika usprawniająca pracę w magazynie
Dzisiejsza praca w magazynie musi przebiegać jeszcze sprawniej i szybciej, niż miało to miejsce do tej pory. Szybko zmieniający się […]
SEO – co to jest – wszystko, co musisz wiedzieć, zleć audyt SEO już dziś!
SEO – co to jest – wszystko, co musisz wiedzieć, zleć audyt SEO już dziś!
Zacznijmy delikatnie – SEO – co to jest – to proces optymalizacji witryny, aby uzyskać wyższą pozycję w wyszukiwarkach, takich […]
Gdzie kupić lady sklepowe w Warszawie?
Gdzie kupić lady sklepowe w Warszawie?
Sklepowe lady nie są towarem łatwo dostępnym, jednak stolica daje nam wiele możliwych dróg zaopatrzenia naszego lokalu handlowego w ten […]
Ostatnie wpisy